Tunezja - Informacje ogólne

Tunezja to kraj niezwykły i zaskakujący.
Już sam krajobraz zadziwia swoją różnorodnością. Północ to zalesione Góry Tunezyjskie, Sahel to tysiące hektarów gajów oliwnych oraz olbrzymie agawy. Południe to złota, niepokonana Sahara z ciągnącymi się aż po horyzont wydmami, oazami, słonymi jeziorami oraz wioskami berberyjskimi. Tunezja to idealne miejsce wypoczynku dla każdego. Zarówno żądni nowych wrażeń podróżnicy, jak i osoby nastawiające się na bierny odpoczynek na plaży będą usatysfakcjonowane pobytem w tym niewielkim afrykańskim kraju.

Dawno, dawno temu
W Tunezji odnaleźć można wpływy fenickie, rzymskie, bizantyjskie, tureckie, francuskie i oczywiście najsilniejsze – arabskie. Każda kultura i nacja pozostawiła po sobie cenne pamiątki. Z okresu punickiego pochodzą dwie miejscowości: Utika oraz Kartagina, niszczona kilkakrotnie w trakcie różnych zmagań wojennych. Czas panowania Rzymian na tym terytorium to odbudowana Kartagina, rozbudowana Utika, Dougga, Bulla Regia, Thuburbo Maius, Maktar, El Jem. Najciekawsze zabytki pochodzące z okresu bizantyjskiego to utworzone za czasów panowania cesarza Justyniana olbrzymie twierdze w Sbeitli oraz Haidrze. Gdy mowa o wpływach arabskich, wymienić należy meczet w Kairuanie, niegdyś obóz wojskowy, obecnie najświętsze miejsce w Tunezji. Arabowie w trakcie walk o terytorium dzisiejszej Tunezji zbudowali szereg ribatów (twierdz klasztornych), które dziś zobaczyć można w Sousse oraz w Monastirze. Lata 1881–1956 to czas protektoratu francuskiego. Jego piętno odbiło się między innymi na wyglądzie stolicy Tunezji, Tunisie. Główna ulica Aleja Habiba Bourgiby, szeroki deptak z pięknymi budynkami w stylu art deco, kojarzący się nieco z paryskimi Polami Elizejskimi. Ciągnie się przez parę kilometrów i zaskakuje coraz piękniejszymi budowlami, aż niespodziewanie urywa się i przemienia za murami mediny w labirynt wąskich uliczek suku.

Naturalne piękno
Tunezja to także walory naturalne: czyste Morze Śródziemne, piękne, szerokie, piaszczyste plaże oraz klimat, który przyciąga Europejczyków jesienią, a nawet zimą. Zwolennicy plażowania nie znajdą piękniejszego miejsca nad Morzem Śródziemnym niż wschodnie wybrzeże kraju. Odnajdą się tu także fascynacji golfa. Ten niewielki afrykański kraj dysponuje bowiem wieloma profesjonalnie przygotowanymi polami golfowymi. Entuzjaści sportów wodnych spełnią swe marzenia o godzinach spędzonych na wodzie, w trakcie których będą mogli dojrzeć brzegi Sycylii, oddalonej o około 100 km w linii prostej od Portu El Kantoui.

Thalassoterapia
Zdrowie i uroda przez wodę – zapraszamy na thalassoterapię. Dobroczynne działanie wody morskiej, alg oraz łagodnego klimatu pomogą zrelaksować się wszystkim, którzy są zmęczeni i przepracowani. Thalassoterapia to kuracje lecznicze, odchudzające, pielęgnujące i przeciwdziałające stresowi.

Geografia
Powierzchnia Tunezji wynosi 163,6 tys. km2 ok. 50 proc. kraju zajmuje Sahara. W części centralnej natknąć się można na słone jeziora, tzw. szoty. Kraj zamieszkuje ok. 9,5 mln ludzi. Większość stanowią Arabowie (ponad 98 proc.), pozostała ludność to Berberowie i inne nacje. Językami urzędowymi są arabski oraz francuski. Panują tu dwa typy klimatu: śródziemnomorski oraz podzwrotnikowy suchy.

Religia
Religią państwową jest islam, choć w Tunezji można odnaleźć wyznawców innych religii.

Święta
Obchodzi się święta religijne (Ofiarowania Baranka oraz z okazji zakończenia Ramadanu) oraz państwowe, np.: 20 marca – Święto Niepodległości, 25 lipca – Święto Republiki.

Bezpieczeństwo
Kraj jest miejscem bezpiecznym, turyści mogą być narażeni na przejawy przestępczości pospolitej. Warto zachować ostrożność w zatłoczonych miejscach.

Zdrowie
W kraju nie ma żadnych zagrożeń epidemiologiczno-sanitarnych, a szczepienia nie są wymagane. Ze względu na inną florę bakteryjną należy przestrzegać podstawowych zasad higieny, pić wodę mineralną. Warunki wjazdowe Obywatele polscy, podróżujący z biurem podróży, nie potrzebują wiz wjazdowych do Tunezji. W przypadku wyjazdów indywidualnych należy wykupić wizę turystyczną w Ambasadzie Tunezji w Polsce.

Kuchnia
Przysmaki tunezyjskie to kuchnia śródziemnomorska połączona z arabskimi przyprawami i wyjątkowym sposobem przyrządzania. Królują tu owoce (słodkie i morza) oraz warzywa. Wszechobecna jest harrisa, ostra przyprawa skomponowana z czosnku, papryki i oliwy. Typowymi potrawami są: brik– rodzaj naleśnika z ciasta francuskiego wypełnionego jajkiem, warzywami bądź tuńczykiem (lub wszystkim naraz), kuskus, sałatki z warzyw surowych i grillowanych, makroudy– słodkie ciasteczka nadziewane masą bakaliową. Koniecznie trzeba spróbować tunezyjskich alkoholi: win, wódki figowej Boukha oraz likieru daktylowego Thibarinne.

Waluta
Tunezyjska waluta to 1 dinar (DT), który dzieli się na tysiąc milimów. 1$ = ok. 1,3 DT. Do Tunezji można wwozić wszystkie waluty wymienialne. Wymiany dokonuje się w hotelach, bankach oraz kantorach. Zalecamy stopniowe wymienianie pieniędzy oraz zachowanie dowodów transakcji w przypadku powrotnej wymiany. Wwożenie i wywożenie dinarów jest zabronione. Honorowane są popularne karty płatnicze i kredytowe. Przykładowe ceny w restauracji: herbata (1,5 DT), piwo (5 DT), przekąska, napój typu cola (2 DT) w sklepie: woda mineralna (700 milimów), napój typu cola (1 DT), wino (8 DT)

Pamiętaj
• W Tunezji obowiązuje zakaz fotografowania budynków rządowych, wojskowych oraz policyjnych. • Jeśli chcesz zwiedzić meczet, załóż odpowiedni strój zakrywający głowę, ramiona i nogi. • Jeśli chcesz kupić pamiątkę, nastaw się na poważne negocjacje. Targowanie się to stały element zakupów. • Jeśli nie wykorzystasz wszystkich dinarów, będziesz je mógł zamienić z powrotem na walutę wymienialną, jednak z dużą stratą.

Kup na pamiątkę
Fajkę wodną, tradycyjny strój, ceramikę, oliwę, oliwki, słodycze, wino, boukhę, thibarinne, daktyle, orzeszki piniowe, które świetnie komponują się z aromatem słodkiej herbatki miętowej, ostrą przyprawę harrisę i tradycyjne briki.

Jeśli jedziesz z dziećmi
• Wybierz się z nimi na rejs statkiem pirackim (np. z Sousse) • Pokaż im miasteczko z Gwiezdnych Wojen G. Lucas’a na Saharze • Zorganizuj wycieczkę do ogrodu zoologicznego Friguia • Wybierz się do parku rozrywki Carthage Land (Hammamet Yasmine) • Odwiedź Muzeum Dar Chraiet (1001 Nocy, Tozeur).

Jeśli jedziesz się pobawić
• Wybierz się do kasyna (Hammamet Yasmine) i dyskoteki Havana • Odwiedź całoroczne lodowisko (Hammamet Yasmine) • Wybierz się na dyskotekę w Sousse: Living, Bonaparte, Bora-Bora.

Jeśli chcesz pozwiedzać
• Odwiedź Tunis, Kartaginę i Sidi Bou Said (miasteczko artystów) • Wybierz się do El Djem (amfiteatr rzymski) • Zobacz najświętsze miejsce Tunezji – Wielki Meczet Piątkowy w Kairouanie • Wypożycz samochód i wybierz się do starożytnych miast (Thuburbo Maius, Sbeitla Dougga) • Zarezerwuj dzień na zwiedzanie Sousse (ribat, meczet, kasbah, katakumby) • Spędź popołudnie na starówce w Hammamecie • Zobacz mauzoleum pierwszego prezydenta Tunezji Habiba Bourgiby w Monastirze i odwiedź znajdujący się nieopodal ribat.

Ważne adresy

Ambasada RP w Tunisie: Le Grand Boulevard de la Corniche, 2045 Les Berges du Lac II, Tunis, tel : (+216) 71 196 193; 71 196 196, faks : (+216) 71 196 203, e-mail: tunis.amb.sekretariat@msz.gov.pl, www.tunis.polemb.net

Ambasada Republiki Tunezyjskiej: ul. Myśliwiecka 14, 00-459 Warszawa, tel. (22) 628 25 86, 628 63 30, fax (22) 621 62 95, e-mail: at.varsovie@ambtun.pl

Tunezyjski Urząd d/s Turystyki: ul. Szpitalna 6 lok. 20/21, 00-031 Warszawa, tel. (22) 537 01 50/51 fax (22) 826 23 13onttvar@zigzag.pl, www.tunezja.org.pl

 

O nas   |   Praca  |    Skontakuj się z nami   |   Polityka prywatności   |   Strefa Agenta

 

IniXdesign.com

C 2013 Sunshine Holiday S.A. Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden element strony nie może być wykorzystany
bez naszej pisemnej zgody. Ta strona jest własnością Sunshine Holiday S.A.